برج های خنک کننده از نظر نحوه برخورد سیال با محیط به دو گروه برج خنک کن مدار باز و برج خنک کننده مدار بسته تقسیم می گردد.

در برج های خنک کننده مدار باز، درصدی از سیال مورد نظر، در اثر پاشش آن بر روی پکینگ ها و یا هوای در گردش، تبخیر شده و این تبخیر موجب کاهش دمای سیال و خنک کاری می گردد. باید توجه داشت که استفاده از این نوع برج ها به شرایط کاری و شرایط آب یا سیال خنک شونده به شدت بستگی دارد. در بسیاری از موارد به دلیل الزامات خاص در خصوص عدم تماس سیال خنک شونده با هوا استفاده از این نوع برج ها توصیه نمی گردد. همچنین به دلیل ابعاد کوچکتر و هزینه کمتر تولید این نوع برج، استفاده از آن بسیار رواج یافته است. در شکل ذیل تصویر شماتیک نحوه عملکرد برج خنک کننده مدار باز را مشاهده می کنید.


روش خنک کردن سیال در برج های خنک کننده مدار بسته متفاوت است. در این نوع برج ها سیال مورد نظر درون کویل (لوله های خم شده موازی) جریان یافته و آب به وسیله نازل ها بر روی این کویل ها پاشیده می شود. پس از تبخیر آب بر اثر جریان هوا، کویل و در نتیجه سیال درون آن خنک می گردد. به این ترتیب سیال یا آب خنک شونده با محیط در تماس نخواهد بود. این روش برای محیط هایی که شرایط آب در آنها ایده آل نیست قابل استفاده است. در این حالت بر خلاف برج های خنک کننده مدار باز نیاز به تامین آب میکاپ برای سیال داخل لوله ها نیست. نکته مهم در خصوص این روش تبلیغاتی است که در خصوص کاهش مصرف آب در برج های خنک کننده مدار بسته عنوان می شود. 

بر خلاف موارد عنوان در تبلیغات با توجه به نحوه خنک کاری در این نوع برج ها و همچنین برج های هیبریدی، در شرایط یکسان و در فصل تابستان به صورت کلی برج خنک کننده مدار بسته مصرف آب بیشتری دارد. دلیل این مورد این است که در حالت مدار بسته علاوه بر کاهش دمای آب جاری در کویل ها، دمای آب خنک کننده نیز کاهش می یابد. همچنین وجود کویل باعث می شود مقاومت حرارتی بین آب داخل کویل و آب خنک کاری ایجاد شود. 

مزیت برج های خنک کننده مدار بسته و هیبریدی در حوزه کاهش مصرف آب، در بازه سالیانه قابل توجیه است. در این حالت در فصولی که دمای هوا پایین است می توان جریان آب خنک کننده را قطع نمود و تنها با عبور هوا از بین کویل ها، عملیات خنک کاری انجام پذیرد.

در تصویر ذیل شمایی کلی از سیستم برج خنک کن هیبرید(Hybrid Cooling Tower)  ملاحظه می گردد.


فروش برج خنک کننده صنعتی مدار بسته

کویل گالوانیزه و مسی برج خنک کن

کاهش مصرف آب برج خنک کننده

طراحی و ساخت کولینگ تاور مدار بسته و هیبرید

فروش تجهیزات برج خنک کننده

شرکت آراکو 

محمد قربانعلی بیک

09124780268

02166561974

02166595231

www.araco.ir