فروش کولینگ تاور،پکینگ اسپلش، فن و قطعه فایبرگلاس

فروش قطره گیر برج خنک کننده

قطره گیر(شبنم گیر) کولینگ تاور 

Cooling tower Drift Eliminator

در این مطلب می خواهیم شما را با روش کارکرد شبنم گیر، انواع آن و روش صحیح انتخاب و خرید Drift eliminator برای برج خنک کننده آشنا کنیم. با مطالعه مقاله ما می توانید به پاسخ سوالات زیر دست بیابید.

چگونه از پاشش قطرات آب برج خنک کننده جلوگیری کنیم؟

روش های کاهش مصرف آب کولینگ تاور چیست؟

نحوه انتخاب و خرید شبنم گیر و نم گیر برج خنک کن به چه صورت است؟

چرا اطراف کولینگ تاور خیس می شود؟

ما سعی کرده ایم بهترین پاسخ ها را برای این سوالات در این مطلب ارائه کنیم.

قطره گیر یا شبنم گیر برج خنک کن، از اجزای اصلی کولینگ تاور صنعتی و پکیج می باشد. وظیفه اصلی قطره گیر جلوگیری از پرتاب و پاشش قطرات آب است که به همراه هوا در حال خارج شدن از برج هستند.

قطره گیر لانه زنبوری کولینگ تاور از جنس PP

معادل انگلیسی قطره گیر برج خنک کن Drift eliminator است که در اسناد فنی برخی از برج های خنک کننده صنعتی موجود می باشد.

نحوه عملکرد قطره گیر برج خنک کن بدین صورت است که عموما با تغییر جهت ناگهانی جریان هوا مانند شکل ذیل، موجب می شود قطرات درشت آبی که در حال خروج از برج خنک کننده هستند به دام افتاده و به داخل برج خنک کن بازگردند. بدین ترتیب انتخاب و تعویض صحیح قطره گیر در برج خنک کننده می تواند موجب کاهش مصرف آب گردد. به همین دلیل کولینگ تاورهای صنعتی که از قطره گیر مناسب استفاده نمی کنند، عموما مصرف آب بالایی دارند که عملکرد برج خنک کننده را در تابستان بسیار پر هزینه خواهد کرد.

قطره گیر چگونه کار می کند؟

توجه داشته باشید که انتخاب نوع قطره گیر برج خنک کننده، ارتباط مستقیمی با سرعت جریان هوا داشته و باید به صورت اصولی انجام پذیرد( با روش بدست آوردن سرعت جریان هوا داخل برج و استفاده از نمودار)

یکی از معتبر ترین مراجع تست و استاندارد قطره گیر و پکینگ در برج خنک کن،Euro vent - یورو ونت  می باشد که محصولات اروپایی را مورد تست قرار داده و با توجه به عملکرد قطره گیر ها و فیلینگ کولینگ تاور، به محصولات با کیفیت استاندارد اروپایی خواهد داد.

انواع شبنم گیر برج خنک کننده

استاندارد یورو ونت برای قطره گیر

قطره گیر یا شبنم گیر برج خنک کننده به صورت کلی به دو نوع تقسیم می شوند.

1- قطره گیر لانه زنبوری برج خنک کننده

این نوع قطره گیر به صورت لانه زنبوری(از بالا به شکل شش ضلعی) و معمولا از جنس PP و PVC ساخته میشود و می تواند درصد بسیار زیادی از قطرات را به دام بیاندازند و باعث کاهش اتلاف آب در برج خنک کن بر اثر پاشش قطرات گردند. مشکل این نوع قطره گیر افت فشار نسبتا بالاتر نسبت به نم گیر پروفیلی می باشد و معمولا در برج خنک کننده صنعتی فایبرگلاس از نوع پکیج مورد استفاده قرار می گیرد.  معمولا ارتفاع هر لایه درفت الیمینیتور لانه زنبوری بین 12 الی 13 سانتیمتر است.

قطره گیر لانه زنبوری شبکه ای برج خنک کن

2- قطره گیر پروفیلی یا تیغه ای کولینگ تاور

قطره گیر تیغه ای با پروفیلی کولینگ تاور به صورت مجموعه ای از پروفیلهای V شکل یا S شکل است که به وسیله اتصالات (اسپیسر) مورد نیاز به همدیگر وصل شده اند. این نوع قطره گیر یعنی شبنم گیر اس - S شکل و نم گیر V شکل در حالت کلی راندمان کمتری نسبت به قطره گیرهای لانه زنبوری دارد ولی افت فشار کمتری ایجاد نموده و به دلیل استحکام بالا در برجهای خنک کن بتونی و سازه فایبر صنعتی بیشتر استفاده می شود. ما تیغه های قطره گیر تک کوهانه، را به ارتفاع 16 سانتیمتر که عدد استانداردی در برج است، تولید می کنیم.

قطره گیر PP تیغه ای کولینگ تاور

مزیت قطره گیر تیغه ای برج خنک کننده، امکان برش آن در طول دلخواه و در عین حال افت فشار بسیار کم در کولینگ تاور است. شبنم-گیر تیغه ای کولینگ تاور از جنس پلی پروپیلن یا PP مقاومت بسیار بالایی در مقابل شرایط اسیدی و یا قلیایی آب دارد. همچنین عمر مفید شبنم گیر PP تیغه ای بسیار بالاتر از نمونه های PVC است. به همین دلیل در صنایعی که شرایط آب خاص است، پیشنهاد می کنیم از قطره گیر تیغه ای از جنس PP استفاده شود.

در تصاویر ذیل، مقایسه کلی بین انواع قطره گیر را میبینید. 

قطره گیر PVC و PP برج خنک کننده

انواع قطره گیر برج خنک کننده

لوور کولینگ تاور چیست؟

در برج خنک کن لوور وظیفه جلوگیری از پاشش قطره های آب به بیرون و نیز جلوگیری از ورود گرد و خاک و ذرات بزرگ را به داخل تشتک یا حوضچه کولینگ تاور دارد. لوور ها نیز مانند قطره گیر، دارای دو نوع تیغه ای و لانه زنبوری هستند. لوور تیغه ای در برج خنک کننده صنعتی بتنی کاربرد دارد. اما بعضی از تولید کننده های کولینگ تاور فایبرگلاس پکیج، برای ارزان شدن محصول، از لوور تیغه ای استفاده می کنند. البته برج های خنک کن ارزان قیمت گرد که کیفیت و راندمان بسیار پایینی دارند نیر مجبور به استفاده از لوور تیغه ای هستند. 
لوور های تیغه ای در برج های خنک کننده کامپوزیت مکعبی باعث آلوده شدن سریع آب حوضچه شده و به مرور زمان سبب گرفتگی لوله ها و تشکیل لجن و بایو فیلم می گردد.

لوور برای برج خنک کننده

به همین دلیل در انواع برج خنک کننده مکعبی فایبر که از کیفیت مناسبی برخوردار باشند، حتما از لوور لانه زنبوری استفاده می شود. این لوور ها در عین حال باعث جلوگیری از ورود ذرات و آشغال درشت به حوضچه خواهد شد. لوور لانه زنبوری برج خنک کننده معمولا از نصف کردن قطره گیر لانه زنبوری به وسیله دستگاه برش تولید می شود. به همین دلیل ضخامت لوور لانه زنبوری معمولا بین 6 الی 7 میلیمتر است. جنس Cooling tower louver معمولا از PVC است.

میزان هدر رفت و پرت آب انواع قطره گیر در کولینگ تاور

تولید کنندگان بزرگ نمگیر، با استفاده از آزمایشگاههای مجهز، میزان پرت و هدر رفت آب در برج خنک کننده را بر اساس نوع قطره گیر محاسبه کرده اند. بر این اساس، قطره گیر لانه زنبوری استاندارد هدر رفت آب ناشی از پاشش قطرات را به مقدار 0.0005  ضرب در دبی در گردش کل، کاهش میدهد.

در نقطه مقابل قطره گیر تیغه ای کوهان دارد، پرت آبی برابر با 0.001 مقدار آب در گردش دارد.


برای استعلام قیمت انواع قطره گیر کولینگ تاور و مشاوره فنی با ما تماس بگیرید.

فروش قطره گیر لانه زنبوری PP برج خنک کننده(آلمانی)

تولید قطره گیر لانه زنبوری PVC برج خنک کن (ایرانی)

ساخت قطره گیر تیغه ای کولینگ تاور صنعتی

اعلام قیمت قطره گیر تیغه ای PP آلمانی برج خنک کننده

استعلام قطره گیر PVC تیغه ای - پروفیلی

فروش لوور PP و PVC برج خنک کننده

فروش انواع  قطره گیر و شبنم گیر برج خنک کن

محمد قربانعلی بیک

09124780268

02166129745

02166561974


لینک های مرتبط

کاهش مصرف آب کولینگ تاور

روش طراحی و محاسبه اندازه برج خنک کن

دانلود استانداردهای کولینگ تاور

کانال آپارات فیلم های آموزشی Cooling tower

cooling tower drift eliminator

شبنم گیر برج خنک کننده

شبنم گیر کولینگ تاور

فروش برج خنک کن

قطره گیر PP

قطره گیر PVC

قطره گیر آریا بنیز

قطره گیر آلمانی

قطره گیر برج خنک کن

قطره گیر برج خنک کننده

قطره گیر تیغه ای

قطره گیر تیغه ای کولینگ تاور

قطره گیر لانه زنبوری برج خنک کننده

قطره گیر پروفیلی

قطره گیر کولینگ تاور

قطعات برج خنک کن

قطعات کولینگ تاور

لوور برج خنک کننده

نم گیر برج خنک کننده

پاشش آب برج خنک کن

موافقین ۰ مخالفین ۰
محمد قربانعلی بیک

نظرات (۲)

درود و عرض ادب

در مورد قطره گیر تیغه ای که تولید می کنید امکان این رودارید که طول 2.5 متر با سه ردیف اسپیسر برای ما بسازید؟

لطفا درباره واحد قیمت گذاری قطره گیر هم توضیحی بدید.

مرسی

۲۶ تیر ۰۲، ۱۷:۰۵
پاسخ:
سلام بر شما
در مورد بخش اول سوالتون باید عرض کنم که بله، تعداد ردیف های اسپیسر توسط خریدار مشخص می شود. البته اگر تعداد ردیف ها از حالت نرمال بیشتر باشد، قیمت قطره گیر تیفه ای اندکی افزایش می یابد. برای عرض 2.5 متر، 3 الی 4 اسپیسر معمولا کافی است.
واحد فروش و قیمت گذاری قطره گیر کولینگ تاور بر حسب متر مربع(مساحت است)

ممنون از مطالب خوبتون

ما برای طراحی یک برج خنک کن بتنی، نیاز داریم که افت فشار قطره گیر را محاسبه کنیم. لطفا راهنمایی بفرمایید.

۱۰ ارديبهشت ۰۲، ۱۹:۰۸
پاسخ:
ضمن عرض سلام
دوست عزیز برای بدست آوردن افت فشار در قطره گیر(Drift eliminator)، باید محاسبات مربوط به سرعت جریان هوا در داخل برج خنک کننده را داشته باشد. قطره گیر های تیغه ای و لانه زنیوری استاندار، نمودار افت فشار بر حسب سرعت جریان هوا دارند و بدین ترتیب مقدار افت فشار در کولینگ تاور بدست می آید. 
برای توضیحات بیشتر مطلب مشاوره طراحی و مناقصه برج خنک کننده را مطالعه بفرمایید.
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی