طراحی و تولید برج خنک کننده صنعتی

فروش کولینگ تاور،پکینگ اسپلش و فن فایبرگلاس(09124780268)

طراحی و تولید برج خنک کننده صنعتی

فروش کولینگ تاور،پکینگ اسپلش و فن فایبرگلاس(09124780268)

سلام خوش آمدید

سیستم سختی گیر و رسوب زدای کولینگ تاور و چیلر

Cooling tower anti-scale system

رسوب و گرفتگی در Cooling tower بدلیل وجود برخی املاح در آب(بویژه کربنات کلسیم)، ایجاد می شود. رسوب معمولا تجمع بلورهای کوچکی است که در بخش هایی از سیستم رشد می کنند. از آنجا که شرایط سفره های آب زیرزمینی در کشور بحرانی بوده و معمولا آب شهرکهای صنعتی سختی قابل توجهی دارند، بسیاری از شرکتها و کارخانجات با مشکل رسوب در مدار سرمایش و گرمایش خود مواجه هستند. به همین دلیل پرسنل واحد تعمیرات و نگهداری مجبورند زمان زیادی را صرف از بین بردن رسوب در کولینگ تاور، مبدل حرارتی، بویلر و سایر تاسیسات و تجهیزات کنند. در این مقاله می خواهیم به شما عزیزان دستگاه قدرتمندی را معرفی کنیم تا مشکل رسوب در خطوط خنک کاری(کولینگ) و گرمایش شما را یکبار برای همیشه از بین ببرد.

مشخصات سیستم ضد رسوب برج خنک کننده

دستگاه رسوب گیر و سختی گیر آب برج خنک کن

ظرفیت برج خنک کننده و راندمان عملکرد آن، به مرور زمان کم می شود. یکی از مسائلی که باعث کاهش توان سرمایش کولینگ تاور می شود، رسوب گرفتن پکینگ مدیا، نازل و لوور ورودی هوا است. برای اینکه برج خنک کننده بتواند مانند قبل کار کند و افت توان نداشته باشد، علاوه بر تعمیرات و سرویس های دوره ای، باید از ایجاد سختی و رسوب جلوگیری کنیم. بعضی از سوالهایی که در مورد رسوب و سختی آب ممکن است برای شما عزیزان ایجاد شود عبارت است از :

چگونه رسوب برج خنک کننده را از بین ببریم؟

بهترین راه حذف رسوب کولینگ تاور چیست؟

چرا پکینگ مدیا و نازل رسوب می گیرد؟

آیا اسیدشویی پکینگ یا استفاده از مواد شیمیایی کار درستی است؟

برای پاسخ به این سوالات با ما همراه باشید.

مشکل رسوب در سیستم خنک کاری

سختی بالای آب که در بسیاری از موارد بر اثر کلسیم است، موجب تشکیل رسوب در پکینگ و بدنه برج خنک کننده می شود. ایجاد رسوب در کولینگ تاور مشکلات مختلفی را برای سیستم به وجود می آورد که عمده آنها عبارتند از :

1- کاهش راندمان انتقال حرارت در برج خنک کن

2- گرفتگی، کاهش دبی پاشش آب و عملکرد نامناسب پکینگ و نازل بر اثر رسوب

3- ورود تکه های رسوب به داخل حوضچه و لوله ها و گرفتگی سیکل کولینگ واتر

رسوب برج خنک کن

تصویر رسوب ایجاد شده بر روی قطره گیر برج خنک کن

با توجه به این موارد و تاثیرات مخرب رسوب در برج خنک کن، در اکثر کارخانجات و نیز هنگام استفاده از کولینگ تاور برای خنک کاری چیلر، باید تلاش کنیم تا تجهیزاتی بکار ببریم که از ایجاد گرفتگی جلوگیری کند. بدلیل عدم کارآیی بسیاری از این دستگاه ها(مثل سختی گیرهای قدیمی مغناطیسی) و برای جلوگیری از تشکیل رسوب، شرکت آراکو با همکاری شرکت ری موج اقدام به ارائه دستگاه ویژه ضد رسوب و سختی گیر برج خنک کننده نموده است. این دستگاه را می توانید در تمام نقاط ایران که سختی آب بالایی دارد، بکار ببرید.

دستگاه ضد رسوب RM مخصوص برج خنک کن، جایگزین مناسب روش هایی مانند اسید شویی، استفاده از سختی گیر رزینی و دستگاه RO، با هزینه ای به مراتب کمتر و بدون نیاز به تعمیرات و نگهداری است. سیستم ضد گرفتگی کولینگ تاور باعث از بین رفتن رسوب داخل کولینگ تاور می شود.(بدون اینکه به پایپینگ و مسیر آسیب برساند.)

برای اینکه روش عملکرد کیت رفع رسوب کولبنگ تاور RM را بهتر بشناسیم، لازم است درباره عامل اصلی رسوب یعنی کربنات کلسیم توضیحاتی را بدهیم.

رسوب کربنات کلسیم چیست و سختی آب کولینگ تاور چه عواقبی دارد؟

آب مایعی است که می تواند انواع مواد معدنی را در خود حل نماید. با توجه به جنس خاک و بستر زمین، نمک های کلسیم(عامل سختی آب) از مهمترین املاح محلول در آب هستند. در حالت کلی کلسیم محلول در آب به صورت بی کربنات کلسیم وجود دارد. 

رسوب و گرفتگی نازل کولینگ تاور

تصویر رسوب کلسیمی بر روی نازل برج خنک کن

بی کربنات کلسیم انحلال پذیری بالایی در آب دارد. محلول آن شفاف بوده و کلسیم آن ته نشین نمی شود. اما همین بی کربنات کلسیم، به حرارت شدیدا حساس است و با افزایش دما، به کربنات کلسیم تبدیل می شود. کربنات کلسیم در آب به میزان کم محلول بوده و به صورت لایه های رسوبی Scale بر روی سطوح لوله و مخزن می نشیند. واکنش شیمیایی که بی کربنات کلسیم را تحت تاثیر حرارت به کربنات کلسیم تبدیل می کند عبارت است از :

 فرمول تشکیل رسوب کربنات کلسیم در آب

فرمول واکنش تبدیل بی کربنات کلسیم به رسوب کربنات کلسیم بر اثر حرارت

بدلیل یک طرفه بودن این واکنش، پس از تشکیل رسوب و در صورت سرد شدن آب، رسوب های تشکیل شده مجددا به بی کربنات کلسیم تبدیل نمی شود. در نتیجه بصورت لایه هایی سخت به دیواره لوله ها، بدنه پکینگ و نازل می چسبند.

انواع تجهیزات سختی گیر و رسوب زدا در برج خنک کننده، به این شرح است :

1- سختی گیر رزینی برج خنک کن  

2- دستگاه RO یا اسمز معکوس

3- سختی گیر الکترومغناطیس نسل قدیمی   برج خنک کننده

4- دستگاه ضد رسوب و سختیگیر تخصصی کولینگ تاور، نسل جدید(بر پایه تغییر ساختار کریستالی) ری موج

عملکرد نسل جدید رسوب زدا کولینگ تاور بر مبنای تغییر در ساختار بلوری رایج کربنات کلسیم، یا کلسیت است.  سیستمضد رسوب مدرن برج خنک کننده ری موج، کربنات کلسیم را به فرم دیگری به نام آراگونیت تبدیل می کند که ساختاری شاخه شاخه داشته و امکان چسبندگی روی سطوح را نخواهد داشت. در نتیجه گرفتگی ایجاد نمی شود و توان کولینگ تاور افت نمی کند.

علاوه بر پیشگیری از تشکیل رسوبات جدید، ضد رسوب ری موج می تواند رسوبهای فعلی پکینگ و نازل کولینگ تاور را نیز به مرور زمان از بین ببرد. این فرآیند بوسیله تضعیف پیوندهای بین مولکول ها انجام می شود.

اثر رسوب در برج خنک کن(کولینگ تاور)

سیستم مدرن سختی زدا و ضد رسوب ری موج علاوه بر قیمت نسبتا مناسب، برتری های قابل توجهی نسبت به روشهای قدیمی سختی گیری دارد. یکی از مهمترین مزیت های دستگاه رسوب زدای ما، عدم نیاز به تغییر در پایپینگ و لوله کشی و امکان غوطه ور کردن این دستگاه در حوضچه یا Basin کولینگ تاور است. این ویژگی باعث می شود این سیستم به راحتی و بدون نیاز به تغییرات در برج خنک کننده صنعتی قابل استفاده باشد.

رسوب زدای برج خنک کن

تاثیر سیستم سختیگیر ریموج بر رسوب قدیمی کولینگ تاور

مصرف برق دستگاه ضد رسوب Cooling tower چقدر است؟

مصرف کم انرژی و صرفه جویی در برق، مزیت دیگر سیستم ضد رسوب ری موج است که در برج خنک کن استفاده می شود. سیستم ما به صورت متوسط کمتر از 80 وات انرژی مصرف می کند که این مقدار، از توان لازم برای روشن کردن یک لامپ رشته ای کوچک هم کمتر است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و برآورد هزینه و قیمت سختی گیر ویژه برج خنک کننده(با توجه به مشخصات کولینگ تاور و شرایط آب)، با شماره مستقیم 09124780268(محمد قربانعلی بیک) تماس بگیرید.

مزایای دستگاه سختی گیر کولینگ تاور و سیستم ضد رسوب ویژه برج خنک کننده(ری موج)

- قابلیت راه اندازی آسان بدون تغییر در لوله کشی، امکان قرار گیری در حوضچه برج خنک کننده

- امکان حذف رسوب های قبلی موجود در مسیر آب کولینگ تاور

- مصرف انرژی بسیار پایین

- عدم نیاز به تعمیرات و نگهداری پیچیده

وجود بیو فیلم در کولینگ تاور یکی دیگر از مواردی است که به کاهش بازده عملکرد و خنک کاری کولینگ تاور می انجامد.

فروش دستگاه ضد رسوب و سختی گیر ویژه برج خنک کن 

مشاوره در زمینه سختیگیری و از بین بردن رسوب کولینگ تاور

مشاوره انتخاب فیلینگ کولینگ تاور صنعتی با توجه به سختی آب

فروش پکینگ ضد رسوب

شرکت آراکو، محمد قربانعلی بیک

09124780268

02166561974

02166129745

خدمات طراحی و مشاوره کولینگ تاور 

کانال آپارات ویدئو و فیلم آموزشی کولینگ تاور


سوالات متداول در مورد دستگاه ضد رسوب و سختیگیر برج خنک کننده 

در این بخش می خواهیم به بعضی از سوال های شما در مورد سیستم سختی گیر ری-موج و تاثیر رسوب در عملکرد برج خنک کننده پاسخ دهیم.

آیا از دستگاه شما می توانیم در برج خنک کننده مدار بسته و برای از بین بردن رسوب روی کویل استفاده کنیم؟

بله. سیستم ضد رسوب ری موج را می توانید در کولینگ تاور مدار بسته کویل دار استفاده کنید تا رسوب روی لوله های کویل گالوانیزه یا مسی از بین برود و راندمان خنک کاری برج بهتر شود. علاوه بر اینکه از بین رفتن لایه های سختی بر روی لوله ها به کارایی مجموعه کمک می کند، دستگاه ضد رسوب برج خنک کننده باعث کم شدن مصرف آب و برق هم خواهد شد.


آیا دستگاه ضد رسوب، سختی آب کولینگ تاور را می گیرد؟

عبارت ضد رسوب، با سختیگیر کاملا متفاوت است. دستگاه ضد رسوب کارش جلوگیری از رسوب گرفتن لوله ها و قسمتهای مختلف است، در حالی که سختی گیر، شرایط آب را تغییر می دهد. پس با این توضیحات مشخص است که سیستم از بین برنده رسوب، سختی را از آب حذف نمی کند.


در صورت استفاده از دستگاه ضد رسوب برج، آیا همچنان به رسوب زدای شیمیایی نیاز است؟

محلول های شستشو و رفع رسوب کولینگ تاور، بعد از مدتی به بدنه و پکینگ برج خنک کننده آسیب میزنند. در عین حال شما به صورت دوره ای باید محلول ها و مواد شیمیایی را خریداری کنید و در عین حال برج خنک کن را برای مدتی از مدار خارج کنید. با استفاده از سیستم ضد رسوب ریموج RM، شما دیگر نیاز به پرداخت هزینه های بسیار بالای مواد شیمیایی نخواهید داشت. علاوه براین خط تولید شما به صورت مداوم کار خواهد کرد و سرویس دوره ای کولینگ به حداقل میرسد.


سیستم رسوب زدا(ضد سختی) RM، برای چه برندهایی از برج خنک کن قابل استفاده است؟

ضد رسوب اختصاصی کولینگ تاور را می توانید برای کولینگ تاورهای کراس-فلو و کانتر-فلو تفریبا اکثر برندهای معروف استفاده کنید. برخی از برند های معروفی که سیستم ضد رسوب RM را می توانید در آنهای استفاده کنید عبارتند از : 

- ضد رسوب برای کولینگ تاورهای شرکت صافیاد

- سختی گیر برج خنک کننده آریا بنیز

- حذف رسوب کولینگ تاور آسیکو مدار باز و مدار بسته

- دستگاه ضد رسوب کولینگ ابارا ژاپن

- رسوب زدا برای برج خنک کننده فلزی مدار باز و بسته

- دستگاه های قدیمی شرکت نیک

- سیستم از بین بردن رسوب Baltimore cooling tower

- Evapco and SPX cooling tower

- سختیگیر برج خنک کننده RMS

- برج پرتو آبگردان(توچال تهویه)


لینک های مرتبط

دانلود مقاله سیستم ضد رسوب ویژه برج خنک کننده، سختی گیر کولینگ تاور

 آشنایی با پکینگ و فیلینگ ضد رسوب اسپلش برج خنک کننده

شرایط آب در برج خنک کن

نظرات (۴)

ما در کارخانه کوره القایی شرکت دماوند داریم که با کولینگ تاور های مدار بسته خنک می شود.

البته سیستم قدیمی است و به همین خاطر بر روی کویل های مسی، رسوب ایجاد شده که باعث کاهش راندمان برج خنک کننده می شود.

آیا سیستم ضد رسوب شما برای این دستگاه در کوره القایی هم کاربرد دارد؟

پاسخ:
سلام دوست عزیز 
وقت شما بخیر
بله یکی از مهمترین کاربردهای سیستم ضد رسوب در برج خنک کننده مدار بسته و برای از بین بردن رسوب روی لوله های کویل است. همانطور که میدانید در کولینگ تاور مدار بسته، تشکیل رسوب بر روی لوله کویل باعث کاهش شدید راندمان خنک کاری می شود. 
این مساله در دستگاههایی مثل کوره القایی بشدت خطرناک است.
برای کسی اطلاعات بیشتر و مشاوره و بازدید جهت سیستم ضد رسوب با ما تماس بگیرید
09124780268

من مدتی هست بخاطر رسوب کولینگ به دنبال دستگاه رسوب گیر برج خنک کن می گردم.

آیا شما در صنعت لبنیات هم اسن سیستم رسوبگیر کولینگ تاور رو استفاده کردید و جواب داده؟

پاسخ:
سلام بر شما
بله دوست عزیز ما دستگاه ضد رسوب و گرفتگی برج خنک کن رو در یکی از شرکتهای معتبر تولید شیر و محصولات لبنی استفاده کردیم و جواب خیلی خوبی گرفتیم.
برای کسی اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید
09124780268

روز خوش

این دستگاه ضد رسوب برج خنک کننده، با رسوبگیر مغناطیسی که روی لوله ها هست فرق داره؟ 

عمر مفید این دستگاه تقریبا چقدر هست و آیا مصرف برقش از 1 کیلووات بیشتر است؟

پاسخ:
درود 
دوست عزیز سیستم ضد رسوب مغناطیسی که بر روی لوله های ورودی کولینگ تاور یا سایر تجهیزات بسته می شود کاملا با این سختی گیر متفاوت است و راندمان این دستگاه جدید خیلی بالاتر است. 
عمر مفید سختیگیر مخصوص برج خنک کن بیشتر از 10 سال هست و مصرف برق این سیستم برای اندازه های معمول، حدود 100 تا 250 وات می شود. 
در ضمن این سیستم از بین برنده رسوب و سختی، در مدت 3 تا 5 هفته، رسوب های قبلی داخل لوله ها و مسیر کولینگ واتر را هم از بین می برد.

ضمن عرض سلام و با تشکر از مطلب آموزنده شما

آیا ما می توانیم برای برج خنک کننده مدار بسته که کویل گالوانیزه دارد و بر روی کویل آن رسوب ایجاد می شود از دستگاه ضد رسوب مخصوص کولینگ تاور استفاده کنیم؟

و اینکه این دستگاه رسوب موجود فعلی کویل ها را هم از بین می برد؟

پاسخ:
دورود بر شما همراه عزیز
دستگاه ضد رسوب برج خنک کننده رو می توانید در کولینگ تاور های مدار بسته و برای از بین بردن رسوب و گرفتگی های بیرون کویل هم استفاده کنید. اتفاقا این دستگاه بسیار بهتر از روش اسید شویی کویل هست و به قسمت های فلزی هیچ آسیبی وارد نمی کند.
دستگاه ما که به صورت تخصصی برای برج خنک کننده طراحی شده به مرور زمان و ظرف چند هفته، رسوب ها و لجن های قبلی را نیز از بین می برد.
برای اطلاعات بیشتر لطفا با بنده تماس بگیرید : 091247802687

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
طراحی و تولید برج خنک کننده صنعتی

فروش و استعلام قیمت برج خنک کننده
فروش پکینگ نت اسپلش NC 20 آلمانی
طراحی برج خنک کن فایبرگلاس کانتر فلو
پروانه و فن فایبرگلاس کولینگ تاور
تولید فن و پره کامپوزیت ایرکولر
دانلود کتاب و استاندارد برج خنک کننده
فروش پکینگ فیلم PVC و PP کولینگ
کاهش مصرف آب برج خنک کن
ساخت و قیمت کولینگ تاور هیبرید
برج خنک کن مدار بسته و کویل گالوانیزه
مشاوره انتخاب برج خنک کننده صنعتی
شماره تماس(قربانعلی بیک) : 09124780268
شماره تماس شرکت : 02166129745

آخرین نظرات